KİMDİR DEMET DEMİRER

Demet Demirer-Değişim Mimarı-Mentor-Danışman-Koç-Eğitmen-Konuşmacı-İlham veren-Çevik Yönetim

Demet Demirer
Sosyolog Y. Mimar

Çevik dönüşümümü benden dinleyin

Yaşam amacımı,

  • iyiye güzele doğru değişimin içinde etkin rol almak ve
  • sürekli öğrenmek ve gelişmek

Olarak tanımlayabilirim.

Orta öğrenimimi TED Kayseri Koleji’nde, mimarlık lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladım. İnşaat sektöründe 20 yılı aşan iş deneyimimin ardından, kendim için bir dönüşüm sürecine girerek; girişimcilik, mentörlük ve koçluk eğitimleri aldım, “insanla insan için çalışıyoruz ama insanı tanımıyoruz” düşüncesi ile İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi aldım. Halen gelişen, değişen yönetim modelleri konusunda eğitimler verip kurumlara değişim süreçlerinde mentörlük yaparken sürekli eğitimler alarak kendimi de geliştirmeye büyük önem veriyorum. Mümkün olduğunca farklı segment ve sektörlere dokunarak ve iş birlikleri kurarak bilginin transferle büyümesine özen gösteriyorum.

Gençlere ve girişimci bakış açısına çok inanıyorum, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için onlara fırsat vermek gerektiğini düşünüyorum.

Toplumu değiştirmek için herkesin inisiyatif alması gerekiyor ve bu nedenle

  • HappyConstruction – For Happy World İnşaat Sektöründe insan ve çevre odaklı Çevik Dönüşüm (Agile Transformation) hareketinin kurucu lideriyim ve
  • www.ContechVerse.com The ecosystem of Contech Startups”  İnşaat Sektörünün otonom ve sanal contech start-up platformunun kurucu mentörüyüm.

İnşaat Sektöründe çeviklik ve teknoloji girişimciliğinin gelişmesi için çalışmalar yürütüyorum, ayrıca Dünya Müteahhitler Birliği Konfederasyonu ( www.cica.net ) İnşaat 5.0 Çalışma Grubu‘nda yer almaktayım.

Yayınlarıma Kanalım  sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mutlu çalışan, mutlu müşteri ve değer katan işler hedefi ile farklı sektörlerde faaliyetler yürütüyorum.

Profesyonel olarak inşaat sektöründe çalıştığım süreçte çeşitli düzeylerde yöneticilik görevi üstlendim, yenilikçi kurumsal gelişim ve dijital dönüşüm projelerine, yeni markaların oluşmasına liderlik ettim ve proje yönetim danışmanlığı yaptım.   Deneyimimin önemli bir kısmını Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi A.Ş. ve Proje Yönetim A.Ş. çatısı altında geçirdim. Planlamacı/Primavera’cı olarak başladığım sektörel kariyerim, çeşitli yöneticilik aşamalarından sonra yurt içi ve yurt dışında önemli inşaat projelerine, işveren adına, proje yönetim hizmeti veren Proje Yönetim A.Ş.’nin ortaklığı ve genel müdürlüğü aşamasına kadar geldi. Çok değerli meslek duayenleri ve ekip arkadaşları ile çok güzel işlerde yer aldım.

Önce kendimden başladığım değişim yolculuğuma 2015 yılında kurduğum

“DEĞİŞİM MİMARI – İnovatif Yönetim Danışmanlığı”®

markası ile değişimi yaratmak isteyen firmalar ile birlikte devam ediyorum.  Bu bağlamda tekno girişimlere (StartUp), KOBİ’lere ve büyük ölçekli firmalara, İnşaat sektörü firmalarına çözüm ve insan odaklı olarak yeni ve rekabetçi fikirler geliştirip hayata geçirme konusunda koçluk/mentorluk/danışmanlık yapıyorum.  Son derece hareketli bir hal alan pazar koşullarında ve yeni jenerasyon çalışanlarla firmaların esnek ve çevik bir şekilde yenilikçi organizasyonlara dönüşmelerine destek veriyorum.

Bu süreçteki kazanımlarımla, 2017-2018 yılında Türk inşaat sektöründeki verimsizliğe ve mutsuzluğa çözüm geliştirmek amacı ile, bana inanan arkadaşlarım ve firmalarla birlikte, İstanbul Proje Yönetim Derneği (IPYD) bünyesinde AGILETURKEY ile ortak “İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM” hareketini başlattım. “Farklı sektörlerden öğrenerek inovasyon” prensibi ile yazılım sektöründe yaygın olan çevik yapılanmanın ve iş yapış pratiklerinin sektörde başlamasına liderlik ettim. Bu proje kapsamında MUUM MimarlıkMetal Yapı Cephe A.Ş. ve Yapı Merkezi A.Ş. gibi sektörün önde gelen uluslar arası öneme sahip firmalarına son derece stratejik önem taşıyan projelerinde Çevik Yönetim pratikleri kullanarak çalışmaları konusunda destek verdim.  Bu akımın devam etmesi için “AgileConstruction-TR platformunu kurdum.

Bir gün her işletme çevik olacak, çünkü ancak onlar hayatta kalacak.  Dünyadaki değişime ayak uydurmak için her sektördeki her ölçekteki firmanın düşünen organizasyonlara dönüşüp çevikleşmesi gerek, bu nedenle farklı sektörlerde çevik dönüşümün tetiklenmesi için öncü çalışmalar yürütmeye devam ediyorum.  Dijital dönüşüm projelerinde çevik yaklaşımlar da bu güncel konuların içinde yer alıyor.

İşletmeler değişimin maliyetini hesaplıyorlar ancak değişmemenin maliyeti çok yüksek. Konfor alanının sonu haşlanmış kurbağa sendromu.  O nedenle fırsat buldukça değişimi tetikleyici farkındalık ve motivasyon konuşmaları yapmaya özen gösteriyorum.

Ne Müthiş Fikirler Gördüm, İş Modelleri Yoktu: Çoğunluğu genç olan veya profesyonel hayattan patronluğa geçen girişimciler müthiş fikirler ve ideallerle “Startup” şirketlerini kuruyorlar ve fikrin başarı için yeterli olduğunu bir anda büyük başarılara ulaşacaklarını düşünüyorlar ve umdukları kadar hızlı ilerleyemeyince hayal kırıklığına uğrayıp pes ediyorlar.  Bu nedenle birçok fikir heba oluyor ya da tersi pazar şansı olmayan fikre emek ve zaman harcanıyor.  O nedenle zaman ayırabildiğim ölçüde, sınırlı sayıda da olsa Startup’lara mentorluk yaparak; girişim fikrinin değerlendirilmesi, karlı bir şekilde iş modelinin hazırlanması ve piyasaya sunulması ve ölçeklenmesi süreçlerinde mentorluk ve network desteği vermeye çalışıyorum.  Ben de bu gelecek vadeden parlak gençlikten çok şey öğreniyorum.

Patronlarla Çay ve Kahve Moları: Mesleki eğitimler kapsamında işletme yönetimi ve girişimcilik konuları yer almıyor, oysa hekim, avukat, mimar, mühendis gibi birçok meslek sahibi kendi işletmesini kurup mesleğini icra ederken işletmesini de geliştirmek zorunda.  Bu nedenle kısıtlı sayıda butik işletme sahibine yol arkadaşlığı yapıyorum, haftalık kahve molaları ile onları günlük iş telaşlarından çıkarıyorum ve birlikte işletmenin yol haritasına bakıyoruz.  Oluşturduğumuz girişimci network’ü ile bir birimize destek oluyoruz.

Gençlerle bir arada olmaya önem veriyorum.  İşletmelerin en büyük korkusu yeni nesille çalışmak, yeni nesilse gerçek hayattan habersiz okul duvarları arasında büyüyor.  Üniversitelerde ve gençlik kamplarında liselere çevik yönetim ve girişimcilik etkinlikleri düzenliyor yaratıcı düşünce tekniklerini kullanma ve takım olarak üretme konusunda gelişmelerine katkı sağlıyorum. İTÜ Mezunlar Derneği Bünyesinde Öğrencilere mentorluk yapıyor gelişimlerini takip ediyorum.  Ben de bu sayede yeni nesli tanımış ve onlarla çalışmaya şimdiden alışmış oluyorum.

Sözün özü:

Hayatta kalmak isteyen her sektörde ve segmentte firma için;

  • DEĞİŞKEN DÜNYADA ÇEVİK İŞ GELİŞTİRME ve
  • DEĞİŞKEN DÜNYADA ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ

Temaları ile atölye çalışmaları düzenleyip, danışmanlık ve mentorluk yapıyorum. Bu şekilde kurumların değişen dünyaya adapte olup kendi fırsatlarını yaratmalarına destek oluyorum.  Bir şeyin doğrusunu bilip söylemek yetseydi annemizi dinler hiç hasta olmazdık.  O nedenle en doğruyu bilmekten çok onu birlikte keşfetmemizin en büyük değişimi yaratmada ilk adımımız olduğunu düşünüyorum.

Başta da belirttiğim yaşam amacına geri dönersek:

  • iyiye güzele doğru değişimin içinde etkin rol almak ve
  • sürekli öğrenmek ve gelişmek

O nedenle değişen koşullarda oluşan ihtiyaç ve fırsatlara göre beni her sektörde ve ortamda iyiye ve güzele doğru değişimin içinde ve bu tanıma uyan projelerinizde yanınızda görebilirsiniz.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALAR VE ÜYELİKLER
İTÜ Mezunlar Derneği
PMI-Project Management Institute

KATILIMCILAR PROGRAMLAR HAKKINDA NE DEDİLER

TÜM YORUMLAR