HABERLER Çevik Dönüşüm

Tüm Haberler

ÇAY KOYUN YENİDEN BAŞLIYORUZ 2. Grup çalışma programını tamamladık. Farklı sektörlerden ve deneyim düzeylerinden gelen katılımcılar deneyimlerini birbirleri ile paylaştılar ve iş modellerini geliştirmeleri konusunda birbirlerine destek oldular hatta iş birlikleri kurdular. Katılımcıların 10 günlük çalışma programı deneyimlerini kendi seslerinden dinleyin.
İçinde bulunduğumuz süreç yaşadığımız mekanların bakımı ve işletmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Tesis yönetim şirketleri sayesinde hayatımız aksamadan evlerimizde kalabildik ve şimdi işletmelere geri dönebiliyoruz.  7 Mayıs’ta Akademik Kurulunda yer aldığımı TRKTYD Kentsel Tesis Yönetimi Derneğinin birinci yılını çevirim-içi ortamda kutladık.
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM’ü konuşacağımız ve İNŞAAT STARTUP’larının oyunu nasıl değiştireceğini görme fırsatı bulacağımız 43. YAPI FUARI 24-28 Ağustos 2020’ye ertelendi. İnşaat sektörünün çevikleşmesi gerektiği ve sektörün startupların problem çözme hatta problemi ortadan kaldırma bakış açısına ne kadar çok ihtiyacı olduğu açık bir şekilde kendini gösterdi.

NASIL ÇALIŞIYORUZ

İşletmelerin en büyük sorunu değişime adapte olmak. Adaptasyonun ilk adımı değişken dünya koşullarını takip edip işe etkisini analiz edebilmek, ikincisi iş gücü ve organizasyonunuzu buna adapte olacak hale getirmek. Buna kısaca ÇEVİKLEŞMEK diyoruz. Yeni nesil yönetim yaklaşımlarının işletme ihtiyaçlarınıza uyarlayarak işletmenizdeki potansiyeli birlikte ortaya çıkarıyoruz birlikte hayata geçiriyoruz. Bir şeyin doğrusunu bilip söylemek yetse idi annemizi dinler hiç hasta olmazdık. O nedenle işletmenize uygun doğruları birlikte keşfedip uyguluyoruz. Çevik dönüşüm

Yeni İş Fikrinin Pazara Hazırlanması

Yeni İş Fikrinin Pazara Hazırlanması

İnşaat Sektöründe Çevik dönüşüm

İnşaat Sektöründe Çevik dönüşüm

İşletmelerde Çevik Dönüşüm

İşletmelerde Çevik Dönüşüm

Patrona Kahve Molası

Patrona Kahve Molası

Startup Mentorluğu

Startup Mentorluğu

EĞİTİM PROGRAMLARI

Tüm Eğitimler

DDIG01 OLP - Değişken Dünyada Çevik İş Geliştirme ve İnovasyon

1 Temmuz – 31 Temmuz 2020

Eğitim Detayı

DDPY01-Değişken Dünyada Çevik Proje Yönetimi

DDPY01-Değişken Dünyada Çevik Proje Yönetimi

19 – 20 Haziran 2020
Erken kayıt Sonu: 10 Haziran 2020

Eğitim Detayı

DDPY01 OLP - Değişken Dünyada Çevik Proje Yönetimi

15 – 20 Haziran 2020
Erken kayıt Sonu: 8 Temmuz 2020

Eğitim Detayı

DDPY04-Startup'lar İçin Çevik Proje Yönetimi

DDPY04-Startup'lar İçin Çevik Proje Yönetimi

Talebe bağlı olarak kapalı gruplara düzenlenmektedir.

Eğitim Detayı

DDIG01-Değişken Dünyada İş Geliştirme ve İnovasyon

DDIG01-Değişken Dünyada İş Geliştirme ve İnovasyon

17 – 18 Temmuz 2020
Erken kayıt Sonu: 8 Temmuz 2020

Eğitim Detayı

Kimdir DEMET DEMİRER

Demet Demirer-Değişim Mimarı-Mentor-Danışman-Koç-Eğitmen-Konuşmacı-İlham veren-Çevik Yönetim

Yaşam amacımı,

  • iyiye güzele doğru değişimin içinde etkin rol almak ve
  • sürekli öğrenmek ve gelişmek

Olarak tanımlayabilirim.

Orta öğrenimimi TED Kayseri Koleji’nde, mimarlık lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladım. İnşaat sektöründe 20 yılı aşan iş deneyimimin ardından, kendim için bir dönüşüm sürecine girerek; girişimcilik, mentorluk ve koçluk eğitimleri aldım, “insanla insan için çalışıyoruz ama insanı tanımıyoruz” düşüncesi ile İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi almaya başladım. Halen gelişen, değişen yönetim modelleri konusunda eğitimler verip kurumlara değişim süreçlerinde mentorluk yaparken sürekli eğitimler alarak kendimi de geliştirmeye büyük önem veriyorum. Mümkün olduğunca farklı segment ve sektörlere dokunarak ve iş birlikleri kurarak bilginin transferle büyümesine özen gösteriyorum.

Profesyonel olarak inşaat sektöründe çalıştığım süreçte çeşitli düzeylerde yöneticilik görevi üstlendim, yenilikçi kurumsal gelişim ve dijital dönüşüm projelerine, yeni markaların oluşmasına liderlik ettim ve proje yönetim danışmanlığı yaptım.   Deneyimimin önemli bir kısmını Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi A.Ş. ve Proje Yönetim A.Ş. çatısı altında geçirdim. Planlamacı/Primavera’cı olarak başladığım sektörel kariyerim, çeşitli yöneticilik aşamalarından sonra yurt içi ve yurt dışında önemli inşaat projelerine, işveren adına, proje yönetim hizmeti veren Proje Yönetim A.Ş.’nin ortaklığı ve genel müdürlüğü aşamasına kadar geldi. Çok değerli meslek duayenleri ve ekip arkadaşları ile çok güzel işlerde yer aldım.

Önce kendimden başladığım değişim yolculuğuma 2015 yılında kurduğum

“DEĞİŞİM MİMARI – İnovatif Yönetim Danışmanlığı”®

markası ile değişimi yaratmak isteyen firmalar ile birlikte devam ediyorum.  Bu bağlamda tekno girişimlere (StartUp), KOBİ’lere ve büyük ölçekli firmalara, İnşaat sektörü firmalarına çözüm ve insan odaklı olarak yeni ve rekabetçi fikirler geliştirip hayata geçirme konusunda koçluk/mentorluk/danışmanlık yapıyorum.  Son derece hareketli bir hal alan pazar koşullarında ve yeni jenerasyon çalışanlarla firmaların esnek ve çevik bir şekilde yenilikçi organizasyonlara dönüşmelerine destek veriyorum.

Bu süreçteki kazanımlarımla, 2017-2018 yılında Türk inşaat sektöründeki verimsizliğe ve mutsuzluğa çözüm geliştirmek amacı ile, bana inanan arkadaşlarım ve firmalarla birlikte, İstanbul Proje Yönetim Derneği (IPYD) bünyesinde AGILETURKEY ile ortak “İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM” hareketini başlattım. “Farklı sektörlerden öğrenerek inovasyon” prensibi ile yazılım sektöründe yaygın olan çevik yapılanmanın ve iş yapış pratiklerinin sektörde başlamasına liderlik ettim. Bu proje kapsamında MUUM MimarlıkMetal Yapı Cephe A.Ş. ve Yapı Merkezi A.Ş. gibi sektörün önde gelen uluslar arası öneme sahip firmalarına son derece stratejik önem taşıyan projelerinde Çevik Yönetim pratikleri kullanarak çalışmaları konusunda destek verdim.  Bu akımın devam etmesi için “AgileConstruction-TR” platformunu kurdum.

Bir gün her işletme çevik olacak, çünkü ancak onlar hayatta kalacak.  Dünyadaki değişime ayak uydurmak için her sektördeki her ölçekteki firmanın düşünen organizasyonlara dönüşüp çevikleşmesi gerek, bu nedenle farklı sektörlerde çevik dönüşümün tetiklenmesi için öncü çalışmalar yürütmeye devam ediyorum.  Dijital dönüşüm projelerinde çevik yaklaşımlar da bu güncel konuların içinde yer alıyor.

İşletmeler değişimin maliyetini hesaplıyorlar ancak değişmemenin maliyeti çok yüksek. Konfor alanının sonu haşlanmış kurbağa sendromu.  O nedenle fırsat buldukça değişimi tetikleyici farkındalık ve motivasyon konuşmaları yapmaya özen gösteriyorum.

Ne Müthiş Fikirler Gördüm, İş Modelleri Yoktu: Çoğunluğu genç olan veya profesyonel hayattan patronluğa geçen girişimciler müthiş fikirler ve ideallerle “Startup” şirketlerini kuruyorlar ve fikrin başarı için yeterli olduğunu bir anda büyük başarılara ulaşacaklarını düşünüyorlar ve umdukları kadar hızlı ilerleyemeyince hayal kırıklığına uğrayıp pes ediyorlar.  Bu nedenle birçok fikir heba oluyor ya da tersi pazar şansı olmayan fikre emek ve zaman harcanıyor.  O nedenle zaman ayırabildiğim ölçüde, sınırlı sayıda da olsa Startup’lara mentorluk yaparak; girişim fikrinin değerlendirilmesi, karlı bir şekilde iş modelinin hazırlanması ve piyasaya sunulması ve ölçeklenmesi süreçlerinde mentorluk ve network desteği vermeye çalışıyorum.  Ben de bu gelecek vadeden parlak gençlikten çok şey öğreniyorum.

Patrona Kahve Molası: Mesleki eğitimler kapsamında işletme yönetimi ve girişimcilik konuları yer almıyor, oysa hekim, avukat, mimar, mühendis gibi birçok meslek sahibi kendi işletmesini kurup mesleğini icra ederken işletmesini de geliştirmek zorunda.  Bu nedenle kısıtlı sayıda butik işletme sahibine yol arkadaşlığı yapıyorum, haftalık kahve molaları ile onları günlük iş telaşlarından çıkarıyorum ve birlikte işletmenin yol haritasına bakıyoruz.

İşletmelerin en büyük korkusu yeni nesille çalışmak, yeni nesilse gerçek hayattan habersiz okul duvarları arasında büyüyor.  Üniversitelerde ve gençlik kamplarında liselere çevik yönetim ve girişimcilik etkinlikleri düzenliyor yaratıcı düşünce tekniklerini kullanma ve takım olarak üretme konusunda gelişmelerine katkı sağlıyorum. İTÜ Mezunlar Derneği Bünyesinde Öğrencilere mentorluk yapıyor gelişimlerini takip ediyorum.  Ben de bu sayede yeni nesli tanımış ve onlarla çalışmaya şimdiden alışmış oluyorum.

Sözün özü:

Hayatta kalmak isteyen her sektörde ve segmentte firma için;

  • DEĞİŞKEN DÜNYADA İŞ GELİŞTİRME ve
  • DEĞİŞKEN DÜNYADA PROJE YÖNETİMİ

Temaları ile atölye çalışmaları düzenleyip, danışmanlık ve mentorluk yapıyorum. Bu şekilde kurumların değişen dünyaya adapte olup kendi fırsatlarını yaratmalarına destek oluyorum.  Bir şeyin doğrusunu bilip söylemek yetseydi annemizi dinler hiç hasta olmazdık.  O nedenle en doğruyu bilmekten çok onu birlikte keşfetmemizin en büyük değişimi yaratmada ilk adımımız olduğunu düşünüyorum.

Başta da belirttiğim yaşam amacına geri dönersek:

  • iyiye güzele doğru değişimin içinde etkin rol almak ve
  • sürekli öğrenmek ve gelişmek

O nedenle değişen koşullarda oluşan ihtiyaç ve fırsatlara göre beni her sektörde ve ortamda iyiye ve güzele doğru değişimin içinde ve bu tanıma uyan projelerinizde yanınızda görebilirsiniz.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALAR VE ÜYELİKLER
İstanbul Proje Yönetim Derneği-ipyd
PMI-Project Management Institute
İTÜ Mezunlar Derneği
Çevik Dönüşüm-İş Geliştirme

NE DEDİLER

TÜM YORUMLAR