İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm / Agile Construction Management

İnşaat Sektörü emek/verimlilik oranı en düşük ve değişimden krizlerden en erken etkilenen ve en geç kurtulan sektör.  Çalışan ve kullanıcı tarafında mutsuzluk oranı çok yüksek.  Yıllar önce benzer durumda olan yazılım sektörü çevik yaklaşımlarla çağ atladı. Desteklediği bankacılık, telekomünikasyon, e-ticaret gibi sektörler çevik yönetim yaklaşımları ile hayatımızı değiştirdiler.  Çevik Yönetim Yaklaşımları tüm dünyada bir çok sektörde yaygınlıkla kullanılmaya başladı.  İnşaat Sektörü de bunların arasında.  Ülkemizde de bu konuda gerçekleştirdiğim çalışmaları bu sayfadan izleyebilirsiniz.

2021-3 Haziran -TESİS YÖNETİMİNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM- BURSA SHERATON TEKNİK EKİBİ

İnşaat Sektörü sadece geliştirme – tasarım ve inşa aşamasını kapsamaz, yapının işletme ve dönüştürme süreçlerini de kapsar.  Bursa Sheraton Oteli Teknik ekibi ile gerçekleştirmiş olduğumuz çevik dönüşüm deneyimimizi 2. Kentsel Tesis Yönetimi Zirvesi’nde Tesis Yöneticilerine aktardık.

Bursa Sheraton Bilal Çetinkaya Agile Facility Management

2021 43. YAPI FUARI-İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM

2021’de Yapı Fuarı’nda Yapı Arena Oturumlarında Yapı Sektöründe Sürdürülebilir Büyümenin Sırrı Çevik Dönüşüm’ü konuştuk.  Mimar Melike Altınışık, Sigma Mühendislik’ten İlhan Ergüney ve SOCAR’dan Tolga Erpınar Çevik Yönetim Konusundaki deneyimlerini bizlerle paylaştılar.

Agile Construction Management-Demet Demirer-Melike Altınışık-Sigma Mühendislik

2020 43. YAPI FUARI-İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM

Türk İnşaat Sektörünün ve yakın coğrafyanın en önemli en kapsayıcı etkinliği Yapı Fuarı; 2020’de İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşümü Yapı Arena programına aldı.  Pandemi nedeni ile fuarın iptal edilmesi üzerine, sosyal medyada canlı söyleşilerle söyleşilerle konuyu sektörle buluşturduk.

Agile Construction Management-Demet Demirer-Yapı Fuarı-İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm ve Startuplar

2019-7 Şubat - İZMİR İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI SEMİNER

İzmir İnşaat Mühendisleri Odası İnşaat Sektörü için Çevik Proje Yönetimi nasıl olabilir sohbetini yapmak üzere İzmir’e davet etti.

https://degisimmimari.com/izmir-imo-bolum-1-insaat-sektorunde-cevik-donusum/

https://degisimmimari.com/izmir-imo-bolum-2-insaat-sektorunde-cevik-donusum/

2018-İPYD-AGILETURKEY İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM PROJESİ

2017’de İstanbul Proje Yönetim Derneği (www.ipyd.org) bünyesinde www.agileturkey.org desteği ile İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇEVİK DÖNÜŞÜM Projesini başlattık.  Bu kapsamda 1 kez İstanbul Avrupa Yakası’nda, 1 kez İstanbul Anadolu Yakası’nda, 2 kez İzmir’de olmak üzere 4 seminer düzenledik

İPYD dönem başkanı İlke Bozkurt ve Alev Akın’ınla birlikte yürüttüğümüz projede Yapı Merkezi, Metal Yapı Cephe ve Muum Mimarlık Ana Yüklenici, Cephe Yüklenicisi ve Mimarlık Ofisi olarak sektörden farklı paydaşların, farklı yapıdaki pilot proje takımları ile sektörün ilk “çevik proje yönetimi” deneyimini gerçekleştirdik.

www.agileturkey.org kurucularından Mehmet Yitmen tüm süreç boyunca bize destek vererek bizlerin ve takımların gelişimine katkıda bulundu.

İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm 01

Takımların Çevik Proje Yönetimi ve SCRUM Pratikleri Tanımları

2018’de belki de dünyada inşaat sektörünün ilk çevik yönetim temalı İnşaat Yönetimi Zirvesini gerçekleştirdik.

 

Agile Construction-Scrum in Construction-Construction Management