Agile Construction Management-Demet Demirer-Yapı Fuarı-İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm ve Startuplar

30 Nis 2020

İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm ve Start-up ‘lar

Yapı Fuarı ile 2020 yılı için geliştirdiğimiz İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm ve Start-up ‘lar (contech’ler) konulu iki proje maalesef pandemi nedeni ile gerçekleşemedi ve 2021 yılına ertelendi.   Bu erteleme ve kapanma günlerinde Fuar’ın çözüm ortakları ile gerçekleştirdiği instagram canlı sohbet dizisi “Paydaşlarımızla Birebir”e konuk oldum ve inşaat sektörünün geleceğini konuştuk.

 

Sohbetimize çok önemli bir soru ile başladık kısa kısa sohbetten alıntıları aşağıda bulabilir, çevikleşme tavsiyelerinin yer aldığı sohbeti dinleyebilirsiniz.

Çevik Dönüşüm Nedir ve Start-up’lar Neden Bu Dönüşümün Baş Rolündedir?

İş Çevikliğini değişen müşteri ihtiyaçları ve çevresel koşullara en hızlı şekilde adapte olabilme hatta bundan fırsat yaratabilme becerisi olarak tanımlayabiliriz.

Yeni Normal değişimin ta kendisi, her gün yeni bir sabaha uyanmak ve bulunduğumuz coğrafyada biz buna alışkındık sadece bu değişim yokmuş gibi davranmaya çalışıyor, değişimi kontrol etmeye çalışıyorduk.

İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm ve Start-up ‘ları ayrı düşünmek pek mümkün değil.  İşletmelerin çevik olmak için sahip olmaları gereken iki temel öğe var: İnsan ve teknoloji.

Bunların en tepesinde çevik zihniyet. Sanayi devriminin getirdiği kitlesel üretim devri kapandı, yerine müşteri odaklılık ve ihtiyaca göre özeleşen ürünler aldı. Firmaların düşünmesi gereken ürettiğimi nasıl satarım değil müşterinin değişen ihtiyaçlarını en önce ben nasıl fark eder ve buna uygun ürünü nasıl geliştiririm olmalı.  Start-up’lar sektöre dışarıdan bakarak problemlere ölçeklendirilebilir (genele yayılabilir) çözümler üretmektedirler.  Bizim günlük yoğunluk içinde sorun olduğunu bile fark etmediğimiz bir çok konunun sektöre seviye atlatacak düzeyde çözümü bir contech start-up tarafından hazırlanmış ve bize ulaşmaya çalışıyor olabilir.

Bu kadar değişimin olduğu bir ortamda bir yöneticinin tüm değişkenleri, gelişen teknolojiyi takip etmesi sonra da bunların uygulanarak müşteriye ulaşmasını sağlaması mümkün değil.  Otonom ve kendi kendine organize olan takımlar çevikliğin olmazsa olmazı.

Bu ve daha fazlasını içeren sohbetimizi keyifle dinlemenizi dilerim.

 

Şansımız yaver gitti ve 6-9 Nisan 2021’de 43. Yapı Fuarı düzenlendi:

9  Katılımcı Start-up’ın sahne aldığı YAPI TECH GARAGE Maraton Sunumları

ve Y.Mimar Sn. Melike Altınışık, Sn. İlhan Ergüney (Sigma) ve Sn. Tolga Erpınar (Socar)’ın İnşaat endüstrisinin çeşitli aşamalarında çevik yönetim deneyimlerini konuştuğumuz 

Yapı Sektöründe Sürdürülebilir Büyümenin Sırrı : Çevik Dönüşüm panelini izleyebilirsiniz.

 

 

Total Page Visits: 632 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir