02 Haz 2020

Patrona Kahve Molası

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş:

· “Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?” İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş:

· “Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.

(alıntı)

Size tanıdık geldi mi bu durum?  Şimdi birçok firma 3 aylık #evdekal sürecinin verdiği kayıpla paldır küldür iş başı yapıp, genel COVID-19 önlemlerini alarak pandemi sonrasına adapte olabileceği düşünüyor.  Hatta zaman kaybetmeden işlere girişti bile. Peki hijyen önlemleri dışında neyi farklı yapacaklar? Her şey bir yana daha düşük kapasite çalışacakları için maliyet-gelir dengesi bozulacak ve bunu her zaman müşterilerine yansıtamayacaklar, hatta müşterilerin de COVID-19 krizinden etkilendiğini düşünürsek zaten eski fiyatlarda bile satamama riskleri var, bunun üstesinden nasıl gelecekler?  Müşterinin yeni ihtiyaçlarına nasıl ürün geliştirecekler?

Neyse ki sizinki o firmalardan değil.  Bu süreci takımlarınızla ve iş ortaklarınızla birlikte strateji geliştireceğiniz güzel bir “kahve molası” olarak değerlendirdiniz. Baltasını bilemeyenler sabah uyandığında baltalarını kırık ve ormanda da kesmeye uygun ağaç kalmadığını gördüğünde siz çoktan başka ormanlara kuru ağaçları kesmeye gitmiş ya da bir orman ürünleri fabrikası kurmuş olacaksınız.  Keşke herkes sizin kadar akıllı olsa.

Yeni işlerinizde kolaylıklar dilerim.

Total Page Visits: 2374 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir