Agile Kanban İstanbul-Değişim Mimarı-Demet Demirer-İş Çevikliği-Kanban-Çeviklik ve Mimarlık

15 Tem 2020

Çeviklik ve Mimarlık – Agile Kanban Istanbul

Türkiye’de KANBAN yaklaşımının yaygınlaşması ve çevik dönüşümün öncülerinden Sevgili Altuğ Bilgin Altıntaş’ın başarılı podcast kanalı Agile KANBAN İstanbul ‘un misafiri oldum. Mimarlık ve çeviklik konusundan başlayıp değişimin bütün sektörlere etkisine değindiğimiz güzel bir sohbet gerçekleştirdik.  Keyifle dinlemenizi dilerim.

DİNLEYİN

Hayatımızda değişim hep vardı ancak bizler klasik yönetim anlayışımızla değişimi hep yok sayıyorduk.  Klasik yönetim anlayışları değişimi yok sayıp başlangıçta belirlenen stratejilere sıkı sıkı bağlanmayı ve planlara sıkı sıkı uymayı öğütlüyordu.  Oysaki bütün sektörler bütün projeler değişime maruz kalıyor bu değişimi yok saymak projenin başarısızlığını körüklüyor.  İyi bir proje yönetim için sadece başlangıçta belirlenen kapsamda  zaman kalite maliyet hedeflerini tutturmak yetmiyor.  Çevik Yönetim yaklaşımları bize bu konuda çok yol gösteriyor.  Start-up dünyasında oldukça yaygın olarak kullanılan “İş modeli Tasarımı ve İnovasyonu” (business model generation) işletmelerin iş çevikliği konusunda kullanabilecekleri çok başarılı bir araç.  Mimarlık ve çeviklik veya başka sektörler ve çeviklik dediğinizde Kanban, Scrum ve iş modeli tasarımı gibi araçların büyük faydası olacaktır.

Yaygın olarak Kanban ve Scrum yaklaşımları ile bilinen Çevik (Agile) yaklaşımlar sadece yazılım sektörü ile ilgili olmayıp bir çok sektörde büyük katma değer sağlayarak kullanılabilir.  Çevik yaklaşımlar, müşteri odaklı ve sürekli gelişen takımlar olarak proje yapmayı tanımlamaktadır, müşterinin değişen ihtiyaçlarını takip etmeyi salık vermektedir.  Bu nedenle Çeviklik ve mimarlık diğer bir çok sektörde olduğu gibi bir birine yakışan kavramlardır.  

Pandemi bütün sektörlerin iş yapış şeklini değiştirdi, bu bağlamda bina ihtiyacımızı da sorgular hale geldik.  Ranta yönelik binalar mı yoksa kullanıcısının ihtiyaçları de değişim dikkate alınarak yapılmış değer odaklı binalar inşaa etme konusu önemli bir konu halini almıştır.

Çevikleşmeye bir Noktadan Başlamak için:

İnşaat Sektöründe Çevik Yönetim konusu sizi ilgilendiriyorsa İnşaat Sektöründe Çevik Yönetim İşletmenizin yeni iş potansiyeli geliştirmesi ilgi alanınıza giriyorsa Değişken Dünyada Çevik İş Geliştirme  eğitimlerine katılabilirsiniz.

Eğer çeviklikle ilgileniyorsanız Agile Kanban İstanbul Podcast Kanalı size çok güzel bilgiler verecektir.  Farklı sektörlerden konuşmacıların deneyim paylaştığı bu değerli podcast serinizin dinlemenizi tavsiye ederim.

 

Total Page Visits: 634 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir